تبلیغات
سوسا وب تولز -ابزار وبلاگ
riazi - اضطراب از ریاضی و راهکار های غلبه بر آن
riazi
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مهر 1390 توسط سجاد کاجی
[url=post-27.aspx][/url]تعریف اضطراب از ریاضی
این پدیده چیزی بیشتر از بی علاقگی نسبت به ریاضی است.اضطراب ریاضی اولین بار با اصطلاح اضطراب عدد مطرح شد. دانش آموزان دچار اضطراب از ریاضی، در مواجهه با تكالیف ریاضی دچار تنش و استرس می شوند. هجوم افكار منفی و نگرانی محدوده حافظه فعال فرد را به خود مشغول نموده و مانع تفكر شفاف و انجام فرایندهای لازم برای عملیات ریاضی می شود. در نتیجه دانش آموز نمی تواند آنچه را كه می داند به خاطر بیاورد.پس او در ریاضیات نمی تواند توانایی خود را نشان دهد

علل مهم در ایجاد اضطراب از ریاضی:
1-عوامل شخصیتی مانند خجالتی بودن- پایین بودن عزت نفس- تاریخچه شكست های متعدد- پذیرفتن ریاضیات بعنوان یك حوزه مردانه

-۲ عوامل ذهنی مانند آموزش ریاضی با روش های نامناسب(تمرین و تكرار)- تأكید بر حافظه و به یادسپاری- تأكید بر سرعت- تأكید بر انجام تكالیف بدون درخواست راهنمایی- عدم اعتماد به توانایی ریاضی خود- فقدان تنوع در فرایندهای آموزش و عدم درك فایده های ریاضی.

3- عوامل محیطی مانند تجربه های منفی قبلی- نقش والدین(اضطراب ریاضی والدین یا توقعات نامناسب از دانش آموز)- نقش معلم- نوع و روش تدریس- كتاب های درسی و ....

روش های غلبه بر اضطراب ریاضی

1- دانش آموز را آگاه سازید كه اضطراب ریاضی یك پاسخ هیجانی است كه آن را یاد گرفته است. توجیه، سركوب یا انكار اضطراب بسیار مخرب است . در حالی كه او می تواند پاسخ های مناسبی را یاد بگیرد و بكار بندد.

2- ابتدا برای دانش آموزان فرصت‌های كسب موفقیت در كلاس ریاضی را فراهم كنید و سپس اقدام به ارزیابی دانش آموز نمایید.

3- قبل از شروع به مداخله، خیلی صریح و شفاف با دانش آموز در مورد مشكلاتش در درس ریاضی صحبت كنید و برنامه ای را ارائه دهید كه اعتماد داش آموز را جلب كند.

4- روی نگرانی خود و دانش آموز كار كنید. خود را به جای دانش آموز بگذارید و خاطرات خود را به یاد آورید. به نشانگان اضطراب ریاضی حساس باشید و بپذیرید كه بسیاری از دانش آموزان نمی دانند واقعاٌ ریاضی را باید چگونه بخوانند و یاد بگیرند.

۵-از دانش آموز بخواهید تجارب قبلی خود در درس ریاضی و نیز احساس مربوط به آن تجربیات را روی كاغذ بنویسد. سپس روی كاغذ دیگری دلایل تمایل به موفقیت در درس ریاضی را بنویسد. به این ترتیب به او كمك می كنید تجارب منفی قبل را فراموش كند.

6- تأكید كنید كه همه گاهی دچار اشتباه می شوند

7- در كلاس با نشاط شاد باشید و نشان دهید كه ریاضی را دوست دارید.

8- دانش آموزان را تشویق به سوال و یا درخواست كمك از خودتان یا همسالانشان نمایید.

9- جلسات آموزش خصوصی طراحی كنید.

10 به دانش آموز اطمینان دهید كه مانند او هستید و در مورد تجارب خود در ارتباط با اضطراب ریاضی با او صحبت كنید..

11- ریاضی را برای دانش آمز معنادار سازید و در صورت لزوم به مفاهیم اولیه برگردید.

12- برای دانش آموز تجارب موفقیت آمیز طراحی كنید.

13- . از روش آموزشیاری همسالان استفاده كنید.

14- به دانش آموز بفهمانید كه علائم و عملیات ریاضی در همه جای جهان یكسان است. پس ریاضی را می توان مانند یك زبان خارجی آموخت.

15- دانش آموز را تشویق به یادداشت برداری، خط كشیدن زیر مطالب مهم و غیره نمایید

۱۶- پاسخ غلط دانش آموز را به طور غیر مستقیم تصحیح كنید.

17- امتحان دادن را برای دانش آموز آسان كنید. از قبل نقاط ضعف دانش آموز را با او كار كنید. ابتدا یك موقعیت شبه امتحان طراحی كنید. و اطمینان دهید كه در تمام طول امتحان برای كمك حاضر هستید.


قالب وبلاگ
m